facebook tracking
Är du student och vill lära känna Brandskyddslaget?

Är du student och vill lära känna Brandskyddslaget?

BSL Student är ett utmärkt sätt att prova på konsultrollen och lära känna oss som företag. För flera av våra medarbetare har detta varit startskottet på deras karriärer på Brandskyddslaget. Är du intresserad av BSL Student, ansök redan idag!

Vi söker dig som:

 • Studerat minst 2 år på brandingenjörsprogrammet eller liknande studier.
 • Är nyfiken på att arbeta med brandskydd och riskhantering.
 • Har en vilja och ett engagemang att utveckla såväl dig själv som Brandskyddslaget.


Vad erbjuder vi dig?

Vår ambition är att BSL Student ska medföra att du får en inblick i hur det är att arbeta som konsult med brandskydd och riskhantering. Tillsammans med erfarna kollegor får du prova på rollen som konsult i uppdrag, men du erbjuds även möjligheten att delta i interna utvecklingsprojekt där vi arbetar med företagets utveckling.

Citat Jakob Kullmann.JPG

Hos oss på Brandskyddslaget får du, utöver en omfattande och utvecklande sommarpraktik, även under resten av året en egen mentor, ett individanpassat introduktionsprogram samt möjlighet att löpande utvecklas vidare genom vårt interna utbildningsprogram BRAIN Academy. Under studietiden finns även möjlighet till fortsatt arbete på något av våra sju kontor eller att tillsammans med oss skriva ditt examensarbete.

Du får också insyn i arbetet hos våra systerföretag Brandtec, RiskTec Projektledning och PS Group. Det ger en unik möjlighet att få en inblick i angränsande verksamheter som har fokus på andra roller och skeden i byggprocessen.

Mer information om programmet hittar du på vår studentsida.


Vill du delta i BSL Student?

Ansök genom att skicka in CV och personligt brev.
Sista ansökningsdag för BSL Student 2020 är den 1 december 2019.
Rekryteringen sker löpande.

Frågor?
Har du frågor är du välkommen att kontakta Johan Andersson eller Lisa Broberg, två av våra konsulter som ansvarar för programmet.

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Stockholm

Långholmsgatan 27
102 73 Stockholm Vägbeskrivning info@brandskyddslaget.se 08-588 188 00

4 anledningar att spela i vårt lag

Ett vinnarlag måste lägga ribban högt. Därför är vårt mål att vara den mest utvecklande och attraktiva arbetsplatsen i Sverige för konsulter inom brandskydd och riskhantering. Inget annat är gott nog för att få rätt talanger i laguppställningen. Här är fyra skäl att bli vår nästa stjärnspelare.

 • Vi är Sveriges ledande brandskyddskonsulter

  På Brandskyddslaget arbetar vi varje dag tillsammans mot målet att vara landets ledande kunskapsföretag inom brandskyddsområdet. För att vara nummer 1 räcker det inte för oss att följa utvecklingen mot bättre brandskydd och säkerhet för personer och samhälle – vi vill leda den. Därför satsar vi mycket på forskning och utveckling, för oss är det den givna vägen mot branschens ledartröja. Vi driver många forskningsprojekt och skriver regelbundet både handböcker, rapporter och artiklar. Vi uppmuntrar också till vidareutbildning genom kurser och certifieringar och deltar på konferenser och mässor, både i Sverige och internationellt.

 • Vi ägs av våra medarbetare

  Det som gör vårt lag extra starkt är att det ägs av sina spelare. Vårt mål är att alla som börjar hos oss, erbjuds att bli delägare i vårt moderbolag BrandInvest, där våra systerföretag Brandtec, RiskTec Projektledning och Process Safety Group också ingår. Att vi äger företaget gemensamt betyder att alla är engagerade och att vi formar verksamheten tillsammans.

 • Vi samarbetar och hjälper varandra

  Vårt starka lagbygge har till stor del skapats av att vi alltid stöttar varandra. Att vi vågar fråga och ta hjälp av varandra. Även om jobbet är självständigt med stort eget ansvar så kan den som behöver stöd
  i ett uppdrag alltid räkna med en hjälpande hand eller någon att bolla sina frågor med. Som nyanställd får du också en mentor som hjälper dig att i lagom takt komma in i jobbet. Du får också genomgå ett individanpassat introduktionsprogram i ett halvår för att komma in i konsultrollen, prova på olika sorters uppdrag och lära känna dina lagkamrater.

 • Vi har roligt på jobbet

  Ett framgångsrikt lag måste också ha kul tillsammans utanför planen. Och det har vi. Att ibland ta paus från brandskyddsinventeringar och riskanalyser är viktigt, både för att bygga lagandan, för återhämtning och för att få balans i livet. Vi anordnar många gemensamma aktiviteter - fotbollskvällar, kulturevenemang och yogapass på lunchen är bara ett par exempel. Självklart ser vi även till att förena nytta med nöje i form av studieresor utomlands, kickoffer, företagsdagar, after work och teknikluncher.

Ett gäng hängivna lagspelare

Vår lagkänsla är unik. Den sitter i väggarna. Och den byggs av oss som ingår i laget. Människorna. En bredd av personligheter som trivs väldigt bra tillsammans. Det är en arbetsplats utan hierarkier och prestige. Vi hjälper varandra – oavsett om man är VD, konsult eller praktikant. Alla känner att de får vara med och påverka.

Ett bevis på vårt stabila lagbygge är också att det är mycket få som lämnar oss. Laget är idag är fullt av personer som jobbat här i många år - och flera som har gett sig ut på andra äventyr har valt att komma tillbaka. En unik lagkänsla, som sagt. Kanske är det därför vi är utsedda till en av Sveriges bästa arbetsplatser av Great Place to Work.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor