facebook tracking
Brandskyddskonsult i början av din karriär?

Brandskyddskonsult i början av din karriär?

Efterfrågan på våra tjänster ökar, vilket innebär att vi behöver förstärka vår laguppställning i Stockholm på flera positioner. Både du som är nyutexaminerad och du som har arbetat något år i rollen som brandskyddskonsult är välkommen att söka.

Vi söker dig som

 • är utbildad brandingenjör och/eller Civilingenjör riskhantering LTH eller Civilingenjör Brandteknik LTU. Eller som på annat sätt skaffat dig erfarenhet som brandskyddskonsult.
 • har en vilja och ett engagemang att utveckla dig själv såväl som Brandskyddslaget 


Vi erbjuder 
Vi är ett medarbetarägt företag där samarbete och att hjälpa varandra är en självklarhet. Hos oss tar alla del av företagets framgångar och alla har stora möjligheter att påverka företagets inriktning och utveckling. 

Vårt arbetssätt innebär stort eget ansvar när det gäller omfattning och typ av uppdrag för varje medarbetare. Som nyanställd får du en egen mentor, ett individanpassat introduktionsprogram samt möjlighet att utvecklas vidare genom vårt interna utbildningsprogram BRAIN Academy.

Ansökan och mer information
Har du frågor kring tjänsten är du välkommen att kontakta Rosie Kvål eller Björn Andersson, två av våra gruppchefer på kontoret i Stockholm.

Du når Rosie på rosie.kval@brandskyddslaget.se eller 08-588 188 84 och Björn på bjorn.andersson@brandskyddslaget.se alternativt 08-588 188 75.

Rekrytering kommer att ske löpande.

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Stockholm

Långholmsgatan 27
102 73 Stockholm Vägbeskrivning info@brandskyddslaget.se 08-588 188 00

4 anledningar att spela i vårt lag

Ett vinnarlag måste lägga ribban högt. Därför är vårt mål att vara den mest utvecklande och attraktiva arbetsplatsen i Sverige för konsulter inom brandskydd och riskhantering. Inget annat är gott nog för att få rätt talanger i laguppställningen. Här är fyra skäl att bli vår nästa stjärnspelare.

 • Vi är Sveriges ledande brandskyddskonsulter

  På Brandskyddslaget arbetar vi varje dag tillsammans mot målet att vara landets ledande kunskapsföretag inom brandskyddsområdet. För att vara nummer 1 räcker det inte för oss att följa utvecklingen mot bättre brandskydd och säkerhet för personer och samhälle – vi vill leda den. Därför satsar vi mycket på forskning och utveckling, för oss är det den givna vägen mot branschens ledartröja. Vi driver många forskningsprojekt och skriver regelbundet både handböcker, rapporter och artiklar. Vi uppmuntrar också till vidareutbildning genom kurser och certifieringar och deltar på konferenser och mässor, både i Sverige och internationellt.

 • Vi ägs av våra medarbetare

  Det som gör vårt lag extra starkt är att det ägs av sina spelare. Vårt mål är att alla som börjar hos oss, erbjuds att bli delägare i vårt moderbolag BrandInvest, där våra systerföretag Brandtec, RiskTec Projektledning och Process Safety Group också ingår. Att vi äger företaget gemensamt betyder att alla är engagerade och att vi formar verksamheten tillsammans.

 • Vi samarbetar och hjälper varandra

  Vårt starka lagbygge har till stor del skapats av att vi alltid stöttar varandra. Att vi vågar fråga och ta hjälp av varandra. Även om jobbet är självständigt med stort eget ansvar så kan den som behöver stöd
  i ett uppdrag alltid räkna med en hjälpande hand eller någon att bolla sina frågor med. Som nyanställd får du också en mentor som hjälper dig att i lagom takt komma in i jobbet. Du får också genomgå ett individanpassat introduktionsprogram i ett halvår för att komma in i konsultrollen, prova på olika sorters uppdrag och lära känna dina lagkamrater.

 • Vi har roligt på jobbet

  Ett framgångsrikt lag måste också ha kul tillsammans utanför planen. Och det har vi. Att ibland ta paus från brandskyddsinventeringar och riskanalyser är viktigt, både för att bygga lagandan, för återhämtning och för att få balans i livet. Vi anordnar många gemensamma aktiviteter - fotbollskvällar, kulturevenemang och yogapass på lunchen är bara ett par exempel. Självklart ser vi även till att förena nytta med nöje i form av studieresor utomlands, kickoffer, företagsdagar, after work och teknikluncher.

Ett gäng hängivna lagspelare

Vår lagkänsla är unik. Den sitter i väggarna. Och den byggs av oss som ingår i laget. Människorna. En bredd av personligheter som trivs väldigt bra tillsammans. Det är en arbetsplats utan hierarkier och prestige. Vi hjälper varandra – oavsett om man är VD, konsult eller praktikant. Alla känner att de får vara med och påverka.

Ett bevis på vårt stabila lagbygge är också att det är mycket få som lämnar oss. Laget är idag är fullt av personer som jobbat här i många år - och flera som har gett sig ut på andra äventyr har valt att komma tillbaka. En unik lagkänsla, som sagt. Kanske är det därför vi är utsedda till en av Sveriges bästa arbetsplatser av Great Place to Work.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor